JAK PODPOŘIT IMUNITU DÍTĚTE DO JEDNOHO ROKU

Máte doma miminko a hledáte, jak mu v tomto na infekci náročném období podpořit imunitu? To jak je imunita silná, záleží na mnoha faktorech. Zároveň je důležité si uvědomit, že imunita se od narození stále vyvíjí, posiluje a zlepšuje.

 

Naše kolegyně Klára Zurynková je nejen skvělou lektorkou BabYogy, ale také velkou fanynkou zdravého životního stylu. I proto studuje nejnovější poznatky ze světa výživy se zaměřením na maminky a miminka.

 

POJEDNÁNÍ O IMUNITĚ MIMINKA

Promluvme si nejprve o tzv. přirozené imunitě, do které se počítá již prenatální období maminky, porod, kojení. Miminka, které se rodí přirozenou cestou (přichází na svět děložním hrdlem), se mohou „nakazit“ prospěšnými mikroorganismy. To může velmi ovlivnit vývoj střevní mikroflóry, a tudíž i posílit imunitní systém miminka. Některé nové studie naznačují, že přirozený porod může snížit riziko vývoje alergií a autoimunitních onemocnění v budoucím životě.

Následně si můžeme představit adaptivní imunitu, která se zlepšuje v dalších letech dítěte. Tato adaptivní imunita zahrnuje tvorbu protilátek a imunitní paměť, která právě dokáže rozpoznat případné infekce a vypořádat se s nimi. Tento proces trvá několik let.

Proto se doporučuje, aby dítě přišlo do styku s přirozenými bakteriemi, které se vyskytují v přírodě i kolem nás. Co to znamená?

  • trávit v přírodě co nejvíce času a to za každého počasí. Protože jak se říká.

    “Není špatného počasí, jen nevhodně zvolené oblečení.”

  • nepřehánět to doma s úklidem, ale více se soustředit na tzv. nontoxic domov, (kde bydlí a jde cítit láska a radost ze života)

    “Bordel v bytě = šťastné dítě”

 

JAK PODPOŘIT ROZVOJ IMUNITY MIMINKA

Miminko do jednoho roku se nazývá kojenec, protože bývá kojený. Vaše mateřské mléko pomáhá jeho imunitu podpořit. Bohužel neexistuje dokonalá náhrada mateřského mléka, ale když to nejde, tak to bohužel nejde. A trápení se kvůli tomu miminku bohužel moc nepřidává. Imunita miminka je totiž také silně spojována i s jeho naplněnými potřebami tvořící pocit bezpečí, klidu a přijetí.

Proto je potřeba

  • naladit se na rytmus děťátka, aby se cítilo příjmáno

  • sledovat a respektovat jeho potřeby, aby se cítilo v bezpečí

  • prohlubovat důvěrný vztah mezi maminkou a děťátkem, aby se cítilo milováno

Tím vším se tvoří jeho sebejistota do budoucna. Váš soulad s miminkem je důležitější než nervozita z toho, zda jste skvělou a dokonalou matkou.  

 

PŘÍKRMY

Odborníci se shodují, že je ideálně plně kojit do 6 m dítěte a od 7. měsíce začít s příkrmy (případně sledovat kdy vaše dítko dá najevo o pevnou stravu zájem.) Hlavní je se nestresovat a příliš neprožívat, co dítě sní či nesní. Mateřské mléko je až do jednoho roku nejlepším základem výživy a vše ostatní je doplněk.

Důležité je, aby byly příkrmy kvalitní, lokální zelenina a ovoce, nejlépe v bio kvalitě. Děti jsou mnohem citlivější ke zbytkům agrochemikálií a některým aditivům v potravinách. Miminkům podáváme vždy jeden druh, tři až čtyři dny po sobě a pak nabídneme další nebo již osvědčený. Začínáme zeleninou méně sladkou, až po sladší a pak přidáváme ovoce. S přibývajícími týdny přidáváme bezlepkové obiloviny, jako např. kašičku z vařených a rozmixovaných jáhel nebo rýže. Do jídelníčku je vhodné současně přidávat i zdroje kvalitních tuků a bílkovin, např. červená čočka, quinoa, vaječný žloutek, kvalitní maso, máslo anebo za studena lisované oleje. Ale o tom se rozepíšeme někdy jindy. 

 

DOPLŇKY STRAVY PRO MIMINKA

VITAMÍN D3

Jeden ze základních doplňků, který se musí podávat všem kojencům (ať už kojíme či nekojíme) je vitamín D3.

Pediatři nejčastěji doporučují klasický Vigantol. Bohužel některá miminky tento přípravek hůře snáší a jsou po něm neklidné a plačtivé.

Zkuste místo něj námi ozkoušený Vitashine Vitamín D3 ve spreji.  Koupit jej můžete třeba zde nebo i na Pilulce.

 

ŽELEZO

Miminka by měla získat dostatek železa z mateřského mléka a tak není většinou u nich třeba ho do 6 měsíce doplňovat. Jen je důležité, aby ho měly dostatek hlavně maminky ve své stravě. Často pak ale slýcháme, jak maminkám padají vlasy či mají potíže se zuby po čase kojení. Zkrátka železo je důležité doplňovat hlavně u nás maminek skrze pestrou stravu a když nestačí, tak přidat vhodný potravinový doplněk. 

Nejvíce železa je především v játrech a hovězím mase, kdy naše tělo železo velmi dobře zpracovává. Ne nadarmo se říká, že hovězí maso a játra dávají lidem sílu a energii! Pokud vám nechutnají, pak můžete vyzkoušet lyofilozavaná jehněčí játra od Pure Natura (je tam i důležitý Vit. A a B komplex) nebo dražší hovězí játra v kapslích od značky Padlo Powders.  Pokud byste chtěly ještě jeden náš tip na doplnění železa přímo pro vás, vyzkoušejte kapsle Garden of Life Vitamin Code RAW Iron, jež obsahují 22 mg železa společně s vitaminy C, B-12 a folátem, které podporují jeho vstřebávání. Kapsle jsou navíc vyráběné bez vysokých teplot, takže v sobě zachovávají přirozené kofaktory, probiotika a enzymy, které napomáhají správnému trávení. 

Pokud z nějakého důvodu pediatr doporučuje železo miminkům doplňovat, většinou je to Maltofer. Pro miminka je velmi složité najít kvalitnější doplněk, proto apelujeme. Neodbývejte se, maminky v jídle! Stravujte se pestře a výživově hodnotně!

 

PROBIOTIKA

U kojených miminek většinou probiotika nejsou potřeba. Pouze ve velkých zažívacích potížích, větší nemocnosti a hlavně neužívat dlouhodobě a uchovávat v lednici. Vždy se o užívání poraďte s pediatrem. 

Náš ozkoušený tip jsou Probiotika_Miminka.  Jsou sice dražší, ale tvoří je z 50 % Bifidobacterium infantis, což je bakteriální kmen přítomný v mateřském mléce, který je stěžejní součástí vyvíjejícího se dítěte. Proto jsou vhodná především pro nekojené děti, či částečně kojené.

 

ZAMYŠLENÍ NA ZÁVĚR

Občasné akutní projevy nemoci u dětí jsou zcela v pořádku. Dítě se adaptuje na prostředí, tím se utužuje a buduje se již zmíněná imunita.

Na chronické potíže a nemoci je dobré se podívat i z jiného úhlu -komplexněji a zamyslet se. Případně udělat změnu tam, kde to můžeme ovlivnit.

  • V jakém prostředí žijeme, v nontoxic anebo používáme produkty, které jsou plné chemie pro naši domácnost?

  • Jaké maminka měla těhotenství, jaký byl porod?

  • V jakých žijeme vztazích doma?

  • Jaká je výživa maminky a dítěte, je dítě kojené anebo ne?

 

IT TAKES A VILLAGE TO RAISE A CHILD

 

Jak praví výše zmíněné přísloví, na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice.

Když něco nejde, hledejte způsob. Když se něco nepovedlo, poučte se.

Neneste pocit viny…. mateřství je cesta plná pokusů a omylů.

Najděte svou cestu protkanou vaší intuicí a postavenou na selském rozumu.

Není to o tom nést si pocit viny.

Hledejte svou podporu v rodinném či podobně smýšlejícím společenství, kde největším zdrojem je LÁSKA a RADOST ZE ŽIVOTA.

S láskou pro vás připravila,

Klára Zurynková

lektorka BabYogy, mentorka, skvělá masérka a úžasná duše

Next
Next

FINANČNí příspěvek na kroužky dětem